Artykuły ,Edukacja

Nauka utworu – podstawy spokojnej pracy w domu

UCHA SŁUCHA SPOKÓJ DUCHA!
O tym właśnie dzisiaj – zaproponuję Wam spokojne, systematyczne i nieskończenie pragmatyczne podejście do ćwiczenia na skrzypcach.


Artykuły ,Edukacja

Nauka utworu – podstawy spokojnej pracy w domu

Agata Sanocka • 28.03.2020


UCHA SŁUCHA SPOKÓJ DUCHA! 
O tym właśnie dzisiaj – zaproponuję Wam spokojne, systematyczne i nieskończenie pragmatyczne podejście do ćwiczenia na skrzypcach.

Jestem mamą. Co prawda 5-latka, więc przedszkolaka, ale moje doświadczenia – częściowo z autopsji, częściowo z rozmów z rodzicami uczniów, pokazują mi obraz obecnej sytuacji..


A sytuacja jest ciężka. Dzieci siedzą w domu, w nastroju gdzieś pomiędzy koncentracją na zadaniach i znudzeniem jak mopsy. Kawa się kończy, brudne naczynia pojawiają się znikąd, człowiek w momencie kryzysu robi szpagat jak baletnica między jednym dziennikiem online a drugim, jedną ręką gotując rosół a drugą drukując zadania. Tak właśnie wygląda nasze życie teraz.


Dlatego też po pierwsze chciałam powiedzieć, że wiem, że jest Wam, Rodzicom ciężko. Łączę się z Wami całym moim nauczycielsko – rodzicielskim jestestwem w tym trudnym czasie!
Ale przecież jesteśmy Rodzicami, nie takie rzeczy…! Poradzimy sobie i z pracą całkowicie zdalną, byle ze spokojem 😉
O tym właśnie dzisiaj – zaproponuję Wam spokojne, systematyczne i nieskończenie pragmatyczne podejście do ćwiczenia na skrzypcach.

UCHA SŁUCHA SPOKÓJ DUCHA 🙂

Brzmi jak jakieś farmazony – muzyka potrzebuje emocji, inspiracji, właściwego momentu.
Racja, pewnie.

Jednak faza ćwiczenia utworu to, w przynajmniej 70 % nic innego jak uczciwa praca rzemieślnicza. Pozostałe procenty to w różnych dawkach szaleństwo, rozwiany włos i niemożliwe tempa, podyktowane temperamentem… ale najpierw trzeba swoje 70 % odrobić.


Na szczęście dobrze zaplanowana praca z instrumentem daje tak szybkie i dobre efekty, cały aspekt artystyczny 30 pozostałych procent jest praktycznie na wyciągnięcie ręki po stosunkowo niedługim czasie. To tak jak w sporcie – trzeba zrobić swoje codzienne, zaplanowane treningi, żeby potem móc wygrać sprint na 800 m.

Żeby ćwiczenie było skuteczne i owocne, jest kilka ważnych kwestii, które warto jest wziąć pod uwagę:

1️⃣ Wybierz odpowiedni moment – ustal, kiedy w domu jest spokój. Ja na przykład lubię poranki – wtedy mam jasny umysł i (względny) spokój.

2️⃣ Wybierz odpowiednie miejsce – tutaj jest kwestia trudniejsza, bo nie każdy takie miejsce ma. Niemniej do produktywnego i spokojnego ćwiczenia, które nie „wdrukuje” w dziecku poczucia niepokoju związanego z graniem na skrzypcach jest bardzo ważne. Czasami stary, dobry planning pt. „a teraz wszyscy won do kuchni na 20 minut” bywa zbawienny 😉

3️⃣ Wybierz odpowiedni fragment – czyli: mam utwór, ale w sumie nie wiem co mi nie wychodzi.
Weź metronom i zagraj od początku i zaznaczaj miejsca, które się „haczą”. To je właśnie należy zaplanować w kolejnych sesjach ćwiczenia.

4️⃣ Wybierz odpowiednią długość ćwiczenia – to ważne! Bierzemy utwór, ustalamy miejsce, które będziemy ćwiczyć oraz szacujemy potrzebny czas – np. muszę poćwiczyć te szesnastki, ale zaczynam od wolnego tempa z metronomem. Zatem żeby dojść np. z tempa 50 do 80, podkręcając metronom o 3 kreski za każde udane zagranie, potrzebuję 15 min.

5️⃣ Wybierz odpowiednią technikę ćwiczenia – ustal którą technikę wybierasz: wolne tempo z metronomem, a może rytmy z techniką przygotowawczą? Osobno? Legato? Jeśli macie wątpliwości co do różnych możliwych technik, będziemy o tym pisać już niebawem, zapraszamy do czytania i komentowania 😊

🎻🎻🎻🎻🎻🎻🎻🎻🎻🎻🎻🎻🎻🎻🎻🎻🎻🎻🎻🎻🎻

Życzymy Wam przede wszystkim dużo zdrowia oraz abyśmy w tym całym szaleństwie odnaleźli swoje skuteczne i pełne spokoju metody pracy 🙂

Pozdrawiamy ,
Agata & AgataZainteresowany nauką?