Artykuły

NAUKA UTWORU NA PAMIĘĆ

No to jak to jest z tym „na pamięć”? Przeczytaj artykuł ⬇️


Artykuły

NAUKA UTWORU NA PAMIĘĆ

Agata Sanocka • 17.05.2020


Wielu uczniów boi się grać z pamięci, głównie z obawy przed pomyłką lub pogubieniem się w utworze. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, by temu zaradzić – a nauka na pamięć staje się szybka i skuteczna.

Nadszedł maj, a wraz z nim czas, w którym powoli zaczynamy myśleć o egzaminach końcowych – niezależnie od ich formy – zdalnej czy bezpośredniej, najczęściej program trzeba wykonać z pamięci. Lecz kiedy nauczymy się już na pamięć, granie staje się czystą przyjemnością ! Nie ma chyba fajniejszego uczucia, niż wykonywanie na scenie świetnie przygotowanego (także pamięciowo) utworu – zamiast patrzeć w nuty, można się skoncentrować na tzw. „robieniu muzy”! Wtedy czas przestaje mieć znaczenie – okazuje się, że można skoncentrować się na samej przyjemności gry z pianistą na scenie, tu i teraz.

Ćwiczenie świadome

Ćwicz świadomie – nie mechanicznie. O tym pisałam we wcześniejszym poście. Dzięki świadomemu ćwiczeniu jesteśmy w stanie od razu wyuczać zarówno pamięć wzrokową jak i motoryczną – co najważniejsze, bez błędów.

Dobre nuty

Ćwicz z nut i nie zmieniaj ich.

Kiedy zaczynasz grać utwór, zadbaj o to aby nuty, z których grasz były wyraźne, sklejone (nie osobne strony). Pamiętaj, żeby były napisane docelowe palce (bardzo ważne: od samego początku – każda zmiana wprowadza niepewność), najlepiej niebieskim a nie czarnym długopisem. Przez pewien czas na początku, zastanawiałam się, dlaczego moja ówczesna Pani Profesor Kaliszewska zwracała taką uwagę na dobrze opalcowane, wyraźne i sklejone nuty. Okazało się „w praniu”, że kiedy grałam na scenie, potrafiłam wertować je w myślach. A dzięki temu, że był w nich porządek, mogłam nimi posiłkować moją pamięć wzrokową.

Ćwiczenie pamięci

Z ćwiczeniem pamięci jest tak jak z uczeniem się. Na pewno zauważasz, że im więcej się uczysz w szkole, tym łatwiej zapamiętać większą część materiału. Dokładnie tak samo jest na skrzypcach – im częściej ćwiczysz, wykonujesz z pamięci coraz dłuższe fragmenty lub po prostu wyobrażasz sobie melodię utworu i pasujące do niej nuty, tym łatwiej i szybciej uczysz się na pamięć.

Wizualizacje

Ćwicz je – czyli wyobrażaj sobie siebie jak grasz. Możesz robić kilka różnych rodzajów wizualizacji – te najbardziej pomocne dla pamięci są takie, w których wyobrażasz sobie swoją grę na scenie. Najczęściej grając widzimy palce lewej ręki i kątem oka prawą rękę (ilość smyczka i jego część używaną w danym momencie). Kiedy uda Ci się bez skrzypiec wyobrazić sobie siebie podczas gry danego utworu, widząc oczami wyobraźni (pasujące do melodii z utworu oczywiście) palec po palcu, które stawiasz na gryfie oraz prawidłowe smyczkowanie –> oznacza to, że jesteś na najlepszej drodze do perfekcyjnego pamięciowego opanowania utworu.

Rozpraszacze

Ćwicz rozpraszając się – to kolejna wariacja na temat ćwiczenia. Tutaj dodatkowo podczas wizualizacji miałam zwyczaj włączać sobie radio z przypadkową stacją. Jeśli mimo rozpraszacza uda Ci się przegrać utwór w myślach – brawo! Nic Cię nie zdekoncentruje na scenie!

2 x 2

Ćwicz dwa razy z nut i dwa razy na pamięć – tutaj chodzi o to, żeby nie przyzwyczajać się kurczowo do któregoś z dwóch wariantów – gram tylko nut, lub tylko na pamięć. Dobrze jest grać raz tak, raz tak. Dzięki temu będziesz podtrzymywać dobrą jakość pamięci wzrokowej.

Ogrywaj się

OGRYWAJ, OGRYWAJ I JESZCZE RAZ OGRYWAJ PROGRAM – to jedna z najważniejszych kwestii. Program po prostu trzeba kilka razy „ograć” – czyli zagrać w całości, z pamięci, przed publicznością ( choćby nawet była to tylko Rodzinka). Podczas grania od początku do końca jesteśmy zmuszeni do

a. myślenia całościowego,
b. opanowania tremy
c. ewaluacji własnej – czyli ponownego poćwiczenia tego co nie wyszło,
d. sprawdzenia siebie w innych warunkach niż te podczas ćwiczenia.

Jednak kiedy zagrasz publicznie kilka razy, zauważysz, że gra Ci się coraz łatwiej i przyjemniej. Że robisz coraz mniej błędów. A przede wszystkim masz zbudowaną pewność siebie – świadomość i podświadomość mają sygnał, że umiesz to już zagrać w całości i przed publiką.

Życzę Wam dużo przyjemności podczas ćwiczenia!
AgataZainteresowany nauką?