Artykuły

Nauka gry na skrzypcach – dla kogo?

Z tego artykułu dowiesz się podstawowych rzeczy o nauce gry na skrzypcach


Artykuły

Nauka gry na skrzypcach – dla kogo?

Agata Kasperska • 16.05.2020


Powiedzmy to sobie od razu – gra na skrzypcach nie należy do najłatwiejszych. W końcu nie ma tam żadnego klawisza do naciśnięcia, ani talerza do uderzenia. Ani choćby progów, które wskazywałyby gdzie postawić palec. Czy warto więc poświęcić czas na tajemniczy w obsłudze instrument, którym są skrzypce? I czy nauka gry na skrzypcach jest możliwa  w dorosłym wieku?

Nauka gry na skrzypcach samemu – podstawy

Nauka dzieci i dorosłych to dwie różne sprawy – ale jest kilka punktów wspólnych. 

Po pierwsze, trzeba zaopatrzyć się w skrzypce, smyczek oraz futerał. Po drugie, dochodzą do tego niezbędne akcesoria, takie jak struny, podbródek, żeberko czy kalafonia.  

Nauka czytania nut nie jest niezbędna, żeby zagrać najprostsze melodie. Ale już na odrobinę wyższym poziomie nie da się jej pominąć. Warto również korzystać z rozwiązań, jakie oferuje internet, np. nauka gry na skrzypcach online (mogą to być lekcje na żywo lub kursy gry). Samodzielna nauka gry na skrzypcach jest możliwa, ale do korygowania błędów początkującego, najlepsza jest jednak opieka nauczyciela – choćby sporadyczna. Pozwoli to od razu uczyć się poprawnej techniki.

Nauka gry na skrzypcach dla dzieci

Na grupowe zajęcia ze skrzypiec można zapisać malucha już dwuletniego. Jest to oczywiście raczej zabawa z instrumentem, niż stricte nauka gry na skrzypcach. Wiek przedszkolny również jest dobry do rozpoczęcia takiej przygody. Za to gdy dziecko ma już 6-7 lat, można zapisać je po prostu do szkoły muzycznej – po zdaniu egzaminu, dziecko rozpoczyna indywidualną pracę z nauczycielem w trakcie roku szkolnego. W większych miastach są nawet ogólnokształcące szkoły  muzyczne, w których w ramach jednego budynku realizowany jest program szkoły podstawowej oraz właśnie muzycznej.

Nauka gry na skrzypcach dla dorosłych

Dorośli mają również sporo możliwości. Poczynając od kursów internetowych, a kończąc na indywidualnych spotkaniach twarzą w twarz z nauczycielem skrzypiec. Również lekcje odbywające się przez Skypa (lub inne platformy tego typu) cieszą się dużym powodzeniem.

Czy nauka gry na skrzypcach jest trudna?

Nauka gry na skrzypcach dla dzieci i dorosłych wymaga przede wszystkim systematyczności. To tak jak z nauką języka – kluczem jest częsty i regularny kontakt oraz świadome korygowanie błędów. To tak, jak z mówieniem w języku obcym: osiągnąć poziom mistrzowski jest trudno, ale dzięki postępowi technologicznemu jesteśmy w stanie się dogadać za granicą już po kilkunastu godzinach nauki 🙂

Warto więc poświęcić czas na ćwiczenie – zagranie samemu piosenki czy kolędy na skrzypcach to naprawdę olbrzymia satysfakcja. I niesamowity szpan!Zainteresowany nauką?