Artykuły

Nagrywanie telefonem – jak dobrze nagrać dziecko?

Dlaczego nagrywanie gry Twojego dziecka jest ważne, to temat na osobny wpis.Dziś skupię się stricte na tym JAK to zrobić, żeby było dobrze… i krótko. Jeśli Twoje dziecko jest zapalonym TikTokerem, wtedy raczej ono będzie Cię instruować co do świetnego kadru w Waszym mieszkaniu, czy najmodniejszego filtra z oczami ufoludka (filmujesz siebie, a na ekranie […]


Artykuły

Nagrywanie telefonem – jak dobrze nagrać dziecko?

Agata Kasperska • 07.05.2020


Dlaczego nagrywanie gry Twojego dziecka jest ważne, to temat na osobny wpis.
Dziś skupię się stricte na tym JAK to zrobić, żeby było dobrze… i krótko.

Jeśli Twoje dziecko jest zapalonym TikTokerem, wtedy raczej ono będzie Cię instruować co do świetnego kadru w Waszym mieszkaniu, czy najmodniejszego filtra z oczami ufoludka (filmujesz siebie, a na ekranie widać kogoś „Z archiwum X”). 

Jeśli natomiast dopiero startujesz z utrwalaniem poczynań artystycznych w możliwej do odtworzenia formie, to przeczytaj nasze podpowiedzi:

Znajdź najlepszy z możliwych w Twoim domu kadr

Najczęściej trudno jest znaleźć w mieszkaniu kawałek jednolitej przestrzeni, na której można byłoby nagrać całą sylwetkę. Ale to na szczęście nie jest konieczne 😁

Zadbaj po prostu o to, żeby w kadrze nie znalazły się perełki typu kubek po herbacie, czy sterta poskładanego prania. 

Ponadto dziecko powinno mieć tyle miejsca, żeby mogło swobodnie i z rozmachem zagrać coś na skrzypcach.
Znajdź więc miejsce, gdzie w aparacie (a raczej na ekranie telefonu) widać całą sylwetkę grającego. I NIE KRĘĆ POD ŚWIATŁO !!! Chyba, że zależy Ci na tym, żeby nikt syna/córki nie rozpoznał 😉

Zorganizuj coś na kształt statywu

Może to być pulpit do nut (jeśli dziecko gra na pamięć), lub sterta książek ułożona na stole (ja kiedyś opierałam telefon o paczkę żółtego sera, ale to historia na kiedy indziej 🙃).
Chodzi o to, żeby nie dostać kurczu mięśni kręcąc 10 czy więcej minut telefonem „z ręki”.

Włącz w telefonie tryb samolotowy

Szkoda byłoby, gdyby popsuł Wam robotę przypadkowe połączenie przychodzące.
Sprawdź, czy hałaśliwe rzeczy typu pralka, czy grające upiornie zabawki młodszego rodzeństwa są czasowo unieszkodliwione.
Jeśli ktoś obok robi remont, to warto się przemóc i poprosić go o przerwę – zwykle spotyka się to ze zrozumieniem.

Wykonajcie i obejrzyjcie razem kilka nagrań próbnych

Po pierwsze dlatego, żeby sprawdzić, czy wszystko jest dobrze ustawione, czy grający ma swobodę. I czy nie nagrywasz jednak pod światło :)))

A po drugie dlatego, żeby dziecko oswoiło się z tym, że jest nagrywane.
Bo niby nic się nie zmienia, ale jednak jakiś choćby najlżejszy stresik człowieka zawsze złapie. Zwłaszcza, jeśli trzeba nagrać dany utwór w całości, tak jak na prawdziwym popisie czy egzaminie.
Tak czy inaczej, warto poświęcić 5-15 minut na oswojenie kamery.

Strój

Powinien być wygodny i nie krępujący ruchów. Ale ubabrany ketchupem dres odradzam – po prostu kieruj się zdrowym rozsądkiem

Pamiętajcie oboje, że nagranie zawsze można powtórzyć!

Natomiast umów się z dzieckiem, żeby nie przerywało gry przy pierwszej drobnej pomyłce – bo może się okazać, że oprócz niej, reszta materiału jest bardzo dobra.Zainteresowany nauką?