Artykuły ,Edukacja

Mozart czyli zabawowy geniusz wątłego zdrówka

Jak to się stało, że w ciągu zaledwie 35 letniego życia napisał ponad 626 utworów? Jaki miał start? Czy to prawda, że został biedaczyna, otruty? Wy chcecie wiedzieć a my sprawdzamy i mówimy, jak jest ! 😉 Gwoli wstępu Wolfgang Amadeusz Mozart , a właściwie Joannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart ( używał imienia Theophilus w […]


Artykuły ,Edukacja

Mozart czyli zabawowy geniusz wątłego zdrówka

Agata Sanocka • 07.08.2020


Jak to się stało, że w ciągu zaledwie 35 letniego życia napisał ponad 626 utworów? Jaki miał start? Czy to prawda, że został biedaczyna, otruty?

Wy chcecie wiedzieć a my sprawdzamy i mówimy, jak jest ! 😉

Gwoli wstępu

Wolfgang Amadeusz Mozart , a właściwie Joannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart ( używał imienia Theophilus w tłumaczeniu z języka greckiego na francuski – Amadé ) urodził się w Austriackim Salzburgu w roku 1756 jako ostatnie z siedmiorga dzieci niemieckiego kompozytora Leopolda Mozarta oraz Anny Marii z domu Pertl. Jako, że w tamtych czasach choroby siały ogromne spustoszenie a medycyna nie była na poziomie zaawansowania nam znanym, toteż z całego rodzeństwa przeżyli tylko Wolfgang i pięć lat starsza siostra Anna Maria , zwana Nannerl.

Cudowne dziecko 

Wolfi, bo tak zwali go najbliżsi, oprócz niekwestionowanych muzycznych zdolności miał naprawdę niezły start. Jego ojciec, Leopold Mozart  był muzykiem i kompozytorem. Nic dziwnego, że skoro  nasz bohater już od najwcześniejszych lat odznaczał się nadzwyczajnymi zdolnościami ( ba! geniuszem! ) ojciec postanowił pomóc mu całą swoją mocą. Cudowne dziecko jakim był mały Mozart przyswajał naukę na instrumentach i kompozycji w niespotykanym tempie – umiejętność gry na klawesynie i skrzypcach opanował już w wieku 4 lat, w wieku 5 lat napisał swój pierwszy utwór czyli „Menuet i Trio” KV1 a w wieku 6 grywał regularne koncerty. 

Leopold, mając na uwadze jak najlepszy rozwój syna, oddal go w 1762 roku pod kuratelę monachijskiego księcia elektora.To tam właśnie znacząco rozwinął swoją karierę solową, grając w Rzymie, Bolonii, Mediolanie, niedługo potem w Anglii, Holandii, Francji i Belgii, Niemczech i Austrii. Największą sławę zyskał właśnie w Wiedniu, gdzie można spokojnie powiedzieć, że był już prawdziwą gwiazdą.

Chuck Norris może i przepisywałby Mozartowi nuty, tylko, że.. bez sensu

Kompozycje Amadeusza Mozarta są niewątpliwie jednymi z najpiękniejszych, obrazowych, intensywnych a jednocześnie lekkich , dzięki wpadającym w ucho melodiom i idealnemu wyważeniu formy. 

W końcu w ciągu całego swojego zaledwie 35 letniego życia napisał aż 626 dzieł! 

Można by sądzić, że facet siedział godzinami nad swoimi kompozycjami ? Pewnie tak się zdarzało. Warto jednak tutaj nadmienić, że Mozart był niezwykle towarzyską osobą i daleko było mu do typowego wyobrażenia kompozytora – rzemieślnika, miesiącami siedzącymi nad jednym dziełem.To absolutnie nie było w stylu naszego bohatera. Jak to się zatem działo, że nie dość, że komponował dużo, to jeszcze miał czas na dosłownie „wszystko inne”??

Otóż komponował „bez pudła”. Genialna wyobraźnia muzyczna plus absolutny słuch pozwalała mu pisać od razu „na czysto”! Mozart zatem, tak ot, po prostu, napisał między innymi 41 symfonii, 46 sonat na skrzypce i fortepian, skomponował także mnóstwo koncertów na wszelakie instrumenty, opery, muzykę kameralną niemal w każdej konfiguracji, muzykę sakralną i chóralną. 

Genialny, ale choruszek

Mozart już od czasów dzieciństwa miał poważne problemy zdrowotne.W ciągu całego swojego życia chorował m.in. na  ospę, zapalenie migdałków, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, dur brzuszny, reumatyzm i choroby dziąseł.

Pierwsze objawy choroby, która doprowadziła poźniej do śmierci naszego bohatera pojawiły się w roku 1791, podczas jego bytności w Pradze, podczas przygotowań do premiery swojej opery „Łaskawość Tytusa”.

„[…] Spektakl odbył się z powodzeniem[1], jednakże w Pradze Mozart poczuł się słabo. Pierwszy biograf Mozarta – Franz Xaver Niemetschek napisał:

„… był blady zarazem smutny, jednak swój dobry humor okazywał żartami z przyjaciółmi[2].”

Po powrocie do Wiednia stan Mozarta stopniowo się pogarszał[3]. Przez pewien czas był jednak w stanie pracować i ukończył Koncert Klarnetowy, a następnie pracował nad Requiem oraz prowadził przygotowania przed premierowym spektaklem „Czarodziejskiego Fletu”. Był wówczas zaniepokojony swoim pogarszającym się stanem zdrowia. Związana z tym faktem jest relacja Niemetschka:

„Po powrocie do Wiednia jego niedyspozycja wzrosła znacznie i spowodowała depresję kompozytora. Jego żona była tym bardzo zmartwiona. Pewnego dnia, kiedy wybrała się z nim do Prater w celach rozrywkowych, Mozart zaczął mówić o śmierci i o tym, że pisze Requiem dla siebie. Łzy zaczęły lecieć z oczu wrażliwego człowieka: «Czuję zdecydowanie – mówił – że nie będzie to trwać długo, jestem pewien, że zostałem otruty. Nie mogę się pozbyć tej myśli z mojej głowy.”

Franz Xaver Niemetschek[…]

https://pl.wikipedia.org/wiki/Requiem_d-moll_(KV_626)#/media/Plik:K626_Requiem_Mozart.jpg

Wolfgang Amadeus Mozart zmarł we własnym domu w Wiedniu około godz. 1 w nocy 5 grudnia 1791 roku, po krótkiej chorobie. Pozostawił niezwykle znane dzieło „Requiem” niedokończonym, a relacja z komponowania ostatniego utworu brzmi następująco :

„W przeddzień swojej śmierci [Mozart] poprosił o partyturę nieskończonego Requiem, następnie sam zaśpiewał linię altową. Schack, przyjaciel rodziny śpiewał linię sopranową. Hofer, szwagier Mozarta zaśpiewał linię tenoru, a Gerl, przyszła piosenkarka Mannheim Theater, linię basu. Gdy byli na pierwszych taktach Lacrimosy, Mozart zaczął gorzko płakać. Odłożył nuty i 11 godzin później o pierwszej w nocy (5 grudnia) opuścił ten świat” – 

Allgemeine Musikalische Zeitung

Ciekawostki

Mozart swój pierwszy utwór napisał jako 5-latek, symfonię skomponował w wieku lat 8, zaś operę — 12. Piętnastoletni młodzieniec miał na swoim koncie ponad 100 utworów! 

Mając 8 Amadeo wzbudzał swą grą i umiejętnością kompozycji i improwizacji prawdziwą sensację – choćby grając w Pałacu Buckingham dla Jerzego III czy na weselu Ludwika XV.

W ciągu całego swojego zaledwie 36 letniego życia napisał aż 626 dzieł!

Jego ojciec Leopold Mozart napisał wspaniałą książkę o technice gry na skrzypcach o nazwie „Gruntowna szkoła skrzypcowa” –  do dzisiaj jest „biblią” dla współczesnych muzyków grających Mozarta w stylu „mozartowskim”.

„Mozart słynął z niespotykanej muzycznej pamięci, a do historii przeszedł jego wyczyn, gdy jako 14-latek po jednokrotnym wysłuchaniu zanotował 9-głosowe Miserere Allegriego, którego partytura była pilnie strzeżoną tajemnicą.”

„Nie wiemy, co było przyczyną śmierci Mozarta — wszystkich koncepcji jest ok. 120. Najbardziej prawdobodobne to ostra gorączka reumatyczna, zapalenie nerek, włośnica lub zakażenie paciorkowcem, zaś najmniej prawdopodobne jest to, że — jak głosi romantyczna legenda — został otruty przez Antonia Salieriego.”

„Mimo ciągłych problemów finansowych Mozart nigdy nie był nędzarzem. Na przykład w ostatnim roku życia zarobił w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze ponad 150 000 dolarów.”

Polecamy

Miloš Forman – Amadeusz (1984)

Źródła

https://www.filmweb.pl/film/Amadeusz-1984-1286

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Amier%C4%87_Wolfganga_Amadeusa_MozartaZainteresowany nauką?