Artykuły

Moje ulubione utwory na skrzypce, cz. 5 – XX w.

W ciągu jednego stulecia sposób pisania muzyki klasycznej zmienił się tak znacznie, jak różne jest trzymanie w dłoni zapalonej świeczki od repliki miecza świetlnego 🙂
Przed Wami – utwory, które da się zanucić 😄


Artykuły

Moje ulubione utwory na skrzypce, cz. 5 – XX w.

Agata Kasperska • 11.08.2020


W ciągu jednego stulecia sposób pisania muzyki klasycznej zmienił się tak znacznie, jak różne jest trzymanie w dłoni zapalonej świeczki od repliki miecza świetlnego 🙂
Przed Wami – utwory, które da się zanucić 😄

1. Aram Chaczaturian – Koncert skrzypcowy d-moll

Znacie zapewne Taniec z szablami.
Wyobraźcie sobie, że ten sam gość, który napisał ów znany kawałek, należy do moich ukochanych kompozytorów. I napisał niesamowity koncert skrzypcowy! Już od pierwszych dźwięków mam przed oczami obraz ormiańskich stepów i górę Ararat… Znajdziecie tam pełno ludowych motywów Armenii oraz lirykę tak utkaną, że swobodnie mógłby ten koncert być muzyką z filmu przygodowego.
Utwór powstał w trudnych, wojennych czasach (1940 r.), ale ja osobiście nie czuję w nim ciężaru i bólu II wojny światowej.
A zresztą, sprawdźcie sami:

A. Chaczaturian – Koncert skrzypcowy

2. Claude Debussy – Sonata na skrzypce i fortepian

A teraz coś zupełnie innego – aż trudno uwierzyć, że moja kolejna propozycja utworu do posłuchania powstała zaledwie 23 lata wcześniej!
W tym czasie w Paryżu szczytem nowoczesności było noszenie sukien odkrywających… kostkę 😆
Słychać to także w tej przepięknej Sonacie, bowiem skojarzyć się ona łatwo może z impresjonistycznym malarstwem tamtego okresu.
Uprzedzam – to nie jest najłatwiejszy utwór do słuchania na pierwszy raz. Ale warto dać mu szansę 🙂

C. Debussy – Sonata na skrzypce i fortepian

3. Grażyna Bacewicz – Oberek na skrzypce i fortepian

A to już czasy powojenne i nasz polski „towar eksportowy”, czyli kompozytorka i skrzypaczka Grażyna Bacewicz. Nie dość, że sama świetnie grała na skrzypcach, to jeszcze komponowała fantastyczną muzykę (nie tylko na skrzypce).
Nie wszystkie jej utwory są „łatwe” do słuchania, dlatego wybrałam dla Was pewniaka: oberek (czyli polski taniec ludowy).
Oglądając poniższy film, zobaczycie samą kompozytorkę wykonującą swoje dzieło!

G. Bacewicz – Oberek na skrzypce i fortepian

4. Rodion Szczedrin – W stylu Albeniza

Współczesny rosyjski kompozytor, naśladujący styl innego kompozytora – a to wszystko w cudownym, hiszpańskim klimacie?
Tak, to możliwe! 😍

Ten utwór na skrzypce i fortepian napisany przez Szczedrina, powstał w latach 70-tych XX wieku.
Jako, że kompozytor celowo zdecydował się nadać miniaturze styl XIX-wiecznego hiszpańskiego kompozytora Isaaca Albeniza, kawałek ten jest cudownie melodyjny i aż się prosi o parę tancerzy tańczących tango obok grających muzyków!
Równocześnie – doskonale wyczuwalny współczesny pazur, pokazuje zadziorny charakter tej muzyki.
Grają wspaniali poznańscy artyści: profesor Michał Grabarczyk na skrzypcach oraz profesor Andrzej Tatarski na fortepianie:

R. Szczedrin – W stylu Albeniza na skrzypce i fortepian

5. Vladimir Cosma – Concerto de Berlin

I na koniec coś absolutnie fantastycznego – utwór napisany przez twórcę muzyki filmowej. Emocje gwarantowane niczym przy połączeniu Przeminęło z wiatrem z Jamesem Bondem 🤩
Posłuchajcie najpierw – a podziękowania za zaznajomienie Was z tym genialnym utworem możecie napisać na fanpage arpeggie na Faceboku lub w komentarzach poniżej 😆
Nagranie, które znajdziecie klikając w link, powstało jako owoc współpracy samego kompozytora oraz Bartłomieja Nizioła – jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków:

V. Cosma – Concerto de Berlin

W następnym tygodniu pokażę Wam ciekawostki skrzypcowe, w których próżno szukać klasycznej melodii do zanucenia, więc zapnijcie pasy! 🚀Zainteresowany nauką?