Artykuły ,Ciekawe o skrzypcach

Mistrzowsko łączy klasykę z rozrywką – David Garrett

Ilu znacie skrzypków, którzy dorabiali sobie na studiach do stypendium jako… modele?
Tak, ten artysta ma wszystko – talent, urodę i nieposkromiony apetyt na życie.


Artykuły ,Ciekawe o skrzypcach

Mistrzowsko łączy klasykę z rozrywką – David Garrett

Agata Kasperska • 30.09.2020


Ilu znacie skrzypków, którzy dorabiali sobie na studiach do stypendium jako… modele?
Tak, ten artysta ma wszystko – talent, urodę i nieposkromiony apetyt na życie.

Zupełnie klasyczne początki

Skrzypcami zainteresował się, gdy jego ojciec kupił instrument na urodziny jego starszego brata. Dziecku musiała się ta zabawa naprawdę spodobać, bo już rok później wygrał pierwszy konkurs!
Jako siedmiolatek zaczął naukę w Konserwatorium w Lubece (Niemcy).
Natomiast potem wydarzenia potoczyły się naprawdę szybko, bo w wieku 11 lat został mu pożyczony pierwszy… Stradivarius.
Jako 12-latek dostał się pod skrzydła niedawno zmarłej legendy polskiej i amerykańskiej wiolinistyki – skrzypaczki Idy Haendel (podróżując często do różnych europejskich miast tylko po to, żeby móc odbyć z nią lekcję).

… i się zaczęło!

Doskonałe występy na prestiżowych imprezach otwierały mu kolejne drzwi do kariery. Wspomnianego wcześniej Stradivariusa dostał bowiem po występie dla ówczesnego… prezydenta Niemiec.
Jako 13-letni chłopiec, Garrett podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią Deutsche Grammophon (to jedna z najbardziej prestiżowych na świecie wytwórni płytowych, dla której nagrywają m. in. zwycięzca Konkursu Chopinowskiego Rafał Blechacz, czy bodaj najbardziej znany autor muzyki filmowej John Williams).

Typ niepokorny

17-letni David opuścił dom rodzinny, by zacząć studia w londyńskim Royal College of Music. Pożegnał się z uczelnią… już po pierwszym semestrze. W wywiadach opowiada o tym:

Nie zostałem oficjalnie „usunięty” z Royal College, natomiast uczelnia i ja byliśmy zgodni, że nie jest nam razem po drodze. Fakt, że zdarzało mi się włamywać tam w celu zapewnienia sobie ekstra godzin ćwiczenia, też nie pomagał 🙂

W 1999 roku dostał się do tego słynnego Julliard (a gdzieżby indziej!) i ukończył szkołę z sukcesem w roku 2004. I to właśnie w Nowym Jorku „dorabiał sobie do kieszonkowego” jako model.

Skok w bok do… muzyki rozrywkowej

By Karl-Heinz Meurer – Transferred from de.wikipedia to Commons., CC BY-SA 3.0

W 2008 roku wyszedł jego spektakularny album zatytułowany Encore. Są na nim zarówno aranżacje Michaela Jacksona, jak i np. Taniec węgierski nr 5 Brahmsa. Przedziwny z pozoru muzyczny miks łączy jedno – fantastyczne aranżacje i wykonanie na najwyższym poziomie. David Garrett chciał bowiem w taki sposób zachęcić młodych ludzi do poznania świata muzyki klasycznej.
Od tej pory powstało jeszcze kilka albumów w tym stylu, a każdy z nich proponuje coś nowego, świeżego i odkrywczego. Nic dziwnego, że młodzież za nim szaleje!
Jako artysta wszechstronny, Garrett nagrał też płyty z zupełnie klasycznym repertuarem. Wow!

Gratka dla Pań 🙂

Obecnie David Garrett jest singlem: twierdzi, że nie ma nic przeciwko dziewczynie czy żonie. Ale na razie, realnie patrząc, posiadanie rodziny jest niemożliwe – skrzypek jest poza domem ponad 10 miesięcy w roku i nie zamierza zwalniać tempa.

Cóż, może kiedyś zwolni? 🙂

A tak gra David

Klikając w poniższe linki przeniesiecie się na YouTube:

David Garrett – Dangerous

Niccolo Paganini – Kaprys nr 24

Niccolo Paganini – La Campanella (zobaczycie tu urywki z filmu Paganini: uczeń diabła, w którym David zagrał główną rolę!Zainteresowany nauką?