Artykuły ,Ciekawe o skrzypcach

Julliard w wieku 5 lat? Poznajcie Sarah Chang!

Wielokrotnie oglądałyśmy razem z profesor Jadwigą Kaliszewską stare nagranie VHS, na którym Sarah Chang ma około 5 lat i gra… koncert Paganiniego.
Aha – gra go PERFEKCYJNIE.


Artykuły ,Ciekawe o skrzypcach

Julliard w wieku 5 lat? Poznajcie Sarah Chang!

Agata Kasperska • 23.09.2020


Wielokrotnie oglądałyśmy razem z profesor Jadwigą Kaliszewską stare nagranie VHS, na którym Sarah Chang ma około 5 lat i gra… koncert Paganiniego. Aha – gra go PERFEKCYJNIE.

Sarah Chang – początki

To nie przypadek, że Sarah jest skrzypaczką. Mama jest kompozytorką, a tata był skrzypkiem i nauczycielem muzyki.
Nic więc dziwnego, że malutka trzylatka potrafiła grać już pierwsze melodie, stukając jednym palcem klawisze fortepienu.
Pierwsze skrzypce (w rozmiarze 1/16) dostała na 4. urodziny.
Osobiście nie wiem jakim cudem (serio, nie wiem!) już w wieku 5 lat, grając EGZAMIN WSTĘPNY do legendarnej nowojorskiej szkoły The Julliard School, wykonywała na nim Koncert skrzypcowy g-moll Maxa Brucha.
Dla porównania dodam tylko, że zwykle uczniowie grają ten koncert pod koniec szkoły podstawowej!

Po spektakularnym początku Sarah pnie się tylko wyżej

A co powiecie na to, że w wieku 8 lat zagrała przed czołowymi światowymi dyrygentami? Byli to Zubin Mehta i Riccardo Muti. Oczywiście ten występ przyniósł jej natychmiastowe angaże i mała skrzypaczka w przepięknych sukienkach wystąpiła na deskach sceny z towarzyszeniem orkiestry nowojorskiej ( New York Philharmonic) i filadelfijskiej (Philadelphia Orchestra).
A potem to już nagrała swój pierwszy album CD zatytułowany po prostu Debut.
W wieku 10 lat 🙂

Cudowne dziecko… ale co dalej?

Eh… potem to już tylko debiut w Carnegie Hall w wieku 18 lat, niesienie znicza olimpijskiego w Nowym Jorku w 2004, 150 koncertów rocznie i kalendarz zaplanowany na 2-3 lata do przodu – takie tam…
No ale co na to sama Sarah Chang? Jest to dla niej spełnienie marzeń, czy po prostu jest wytworem wyśrubowanych oczekiwań rodziców???
Oto słowa samej artystki na ten temat:

Rozpoczęcie kariery w tak młodym wieku sprawiło, żeby byłam od zawsze skupiona na celu. Czuję, że mocno stąpam po ziemi i jestem wdzięczna, że od początku wiedziałam , co chcę robić w życiu.

Czyli jest chyba całkiem nieźle 🙂

Na jakich skrzypcach gra Sarah Chang?

Ma w swojej kolekcji kilka instrumentów. Jej ukochanym jest (kupiony zresztą od jej mentora, legendarnego Isaaca Sterna) słynny Guarneri del Gesù z 1717 roku.
Oprócz tak doskonałego instrumentu, Sarah jest w posiadaniu kilku najwyżej klasy smyczków. Do utworów Mozarta i Bacha wybiera smyczek wykonany przez francuskiego lutnika z XIX w. – Étienne Pajeot. Gdy gra koncert Sibeliusa lub Czajkowskiego, sięga po smyczek od Eugène Sartory – również francuskiego smyczkarza z przełomu XIX i XX wieku. A gdy gra jeszcze inną muzykę, do wyboru ma aż dwa smyczki od kolejnej sławy lutnictwa – Dominique Peccattes. To całkiem sporo smyczków jak na jedną, drobną skrzypaczkę, prawdą? 🙂

Sarah Chang gra

Jeśli macie ochotę natychmiast poszukać jej występów na YouTube, to spokojnie – zrobiłam to dla Was! Klikając w linki poznacie jej grę od najmłodszych lat:

Camille Saint-Saëns – Introdukcja i Rondo capriccioso (Zwróćcie uwagę a perfekcyjną intonację, pewność i gładkie prowadzenie smyczka po strunach. Naturalność w czystej postaci!!!)

Pablo de Sarasate – Fantazja na tematy z opery Carmen

Niccolo Paganini – I Koncert skrzypcowy D-dur (na tym nagraniu Sarah ma „już” 12 lat, hihi)

César Franck – Sonata na skrzypce i fortepian (4. część) (to już dorosła Sarah, możecie nawet posłuchać kawałka wywiadu z nią po angielsku)

Jesteście pod wrażeniem? Ja od dziecka się nią ekscytowałam i nadal jej gra robi na mnie wrażenie, nawet jak jestem dorosła i patrzę na to wszystko z zupełnie innej perspektywy. Jak Wasze wrażenia na temat profesjonalnej kariery dziecka w tak młodym wieku?Zainteresowany nauką?