Artykuły ,Ciekawe o skrzypcach ,Edukacja

Augustin Hadelich: poparzenia nie powstrzymały go przed koncertowaniem

Czy ciężki wypadek w wieku 15 lat może położyć kres karierze skrzypcowej? Może… ale Augustin Hadelich się nie poddał i dziś zachwyca publiczność na całym świecie!


Artykuły ,Ciekawe o skrzypcach ,Edukacja

Augustin Hadelich: poparzenia nie powstrzymały go przed koncertowaniem

Agata Kasperska • 16.09.2020


Czy ciężki wypadek w wieku 15 lat może położyć kres karierze skrzypcowej? Może… ale Augustin Hadelich się nie poddał i dziś zachwyca publiczność na całym świecie!

Urodzony we Włoszech, pochodzi z niemieckiej rodziny. Pierwsze lekcje gry na skrzypcach dawał mu ojciec, który wcale skrzypkiem nie był, natomiast… amatorsko grał na wiolonczeli.
Jego muzyczna edukacja była na tym etapie nieusystematyzowana – pobierał lekcje i brał udział w różnych kursach muzycznych w swojej okolicy zamieszkania.
Natomiast już wtedy widać było jego wielki talent do muzyki.

Wypadek

W 1999 roku rodzinny dom Augustina strawił pożar. Niestety 15-latkowi nie udało się wyjść bez szwanku i uległ poważnemu poparzeniu. Twarz, brzuch i prawa ręka uległy rozległym uszkodzeniom.
Dopiero po wielu miesiącach żmudnej rehabilitacji i kilku przeszczepach skóry, Augustin mógł znowu dotknąć skrzypiec.

By Rosalie O’Connor – Augustin Hadelich, CC BY-SA 3.0

Powrót na scenę

Augustin bał się strasznie, że w ogóle nie będzie pamiętał jak się gra na skrzypcach, albo że to uczucie nie będzie już takie samo, jak przed wypadkiem. W końcu przez długi czas w ogóle nie myślał o skrzypcach. Myślał o tym, żeby przeżyć. Żeby znów móc zacząć się ruszać…
Na szczęście w chwili, gdy smyczek ponownie dotknął strun, już WIEDZIAŁ – wraca do grania. I w wieku 20 lat dostał się do słynnej nowojorskiej The Julliard School!

Samowystarczalny zdolniacha

Aż trudno uwierzyć – ale gdy miał 14 – 19 lat, wcale nie uczęszczał regularnie na lekcje z nauczycielami. Przyzwyczajony do samodzielnej pracy, dopiero stając się studentem Julliard zaczął systematycznie spotykać się z profesorami skrzypiec.

To dało mu niesamowite poczucie bycia samowystarczalnym.

Gdy kończysz szkołę, możesz doznać szoku nie mając nagle koło siebie nikogo, kto mówi ci, jak masz grać.
Ja cieszę się bardzo, że nauczyłem się tej samodzielności już w tak młodym wieku.

Jakby tego było mało, artysta gra na fortepianie i komponuje muzykę. Na YouTube znajdziecie sporo jego nagrań, w których… sam sobie akompaniuje!

Co Augustin Hadelich robi dziś?

W dużym skrócie: koncertuje po całym świecie z doskonałymi orkiestrami! 🙂
Sam artysta uważa, że najważniejszym dniem w jego życiu był dzień w 2006 roku, w którym to wygrał bardzo, bardzo, bardzo prestiżowy konkurs skrzypcowy w Indianapolis w USA.
To wydarzenie otworzyło mu wiele drzwi – jego kariera rozwija się znakomicie, a on sam specjalizuje się zarówno w klasycznych koncertach skrzypcowych, jak i w wymagającej muzyce współczesnej.
W rozpoznawalności w Stanach Zjednoczonych nie przeszkodził również fakt, że Augustin otrzymał w 2016 roku nagrodę… Grammy. Tak, tę samą nagrodę co uwielbiana przez młodzież piosenkarka Billie Eilish (tylko oczywiście w różnych kategoriach).
Poza graniem na skrzypcach, lubi rozrywki umysłowe, między innymi układanie puzzli i kostki Rubika.

Poniżej znajdziecie próbki talentu Augustina:

Bela Bartok – Tańce rumuńskie

Niccolo Paganini – I Koncert skrzypcowy D-dur (wejście solisty dopiero w 3:55, więc można sobie przewinąć.
Aha! Augustin gra w tym utworze kadencję WŁASNEGO AUTORSTWA – zaczyna się ona w 17:40)

Felix Mendelssohn – Bartholdy – Koncert skrzypcowy e-moll op. 64

Mam nadzieję, że dobrze się wam czytało o Augustinie. Mi zaimponował niesamowicie! A jakie są wasze wrażenia?Zainteresowany nauką?