Artykuły ,Ciekawe o skrzypcach ,Edukacja

Antonio Stradivari czyli genialny lutnik z aptekarskim zacięciem

Dzisiaj o najbardziej znanym lutniku na świecie! Czy to prawda, że szukał drewna w tylko w nocy, skrzypce budował z drewna arki Noego a 5000000 $ to zupełnie normalna cena?Zaraz się przekonasz!


Artykuły ,Ciekawe o skrzypcach ,Edukacja

Antonio Stradivari czyli genialny lutnik z aptekarskim zacięciem

Agata Sanocka • 29.08.2020


Dzisiaj o najbardziej znanym lutniku na świecie! Czy to prawda, że szukał drewna w tylko w nocy, skrzypce budował z drewna arki Noego a 5000000 $ to zupełnie normalna cena?Zaraz się przekonasz!

Kilka szybkich faktów i jeszcze więcej domysłów

Antonio Stradivari urodził się w hmm.. 1643 lub 1644 roku w Cremonie we Włoszech, czyli w ówczesnym i do dziś niekwestionowanym centrum genialnego lutnictwa.

Jego rodzicami byli Antonio Stradivari Alessandro, syn Giulio Cesare Stradivariego i Anna Moroni i miał na pewno co najmniej dwójkę  rodzeństwa.

Jeśli chodzi o dokładne dane rodzinne naszego bohatera, sprawa jest nieco niejasna – w czasach jego życia i młodości życie pisało niezwykle burzliwe scenariusze – wojny, zarazy, głód, fale uchodźców i reformy urzędnicze Józefa II zaowocowały wieloma lukami i błędami w zapisach dotyczących obywateli.

Przejdźmy zatem do najciekawszych szczegółów z życia Antoniego.

Zaczynał jako rzeźbiarz, poźniej swój kunszt dopracowywał prawdopodobnie pod wpływem fascynacji instrumentami Nicoli Amatiego, a na jego 71 letnia karierę składają się prawdziwe mistrzostwo w swej sztuce, wiele innowacyjnych pomysłów i geniusz rzemiosła.

Wiele lat eksperymentował, zanim zaczęły powstawać jego najlepsze instrumenty- w 1680 roku przeniósł się do Piazza San Domenico w Cremonie.To właśnie tam powstawały jego instrumenty „koncepcyjne” znane jako „Long Pattern” – czyli nieco wydłużone skrzypce.

Najbardziej jednak udanym czasem jego twórczości jest okres zwany „Złotym” , a przypada na lata 20 XVIII wieku – to właśnie w tym czasie powstały najbardziej znane i uwielbiane instrumenty .

Wraz z pomocą swoich synów Francesco i Ombono , Antonio stworzył ich prawie 1000 z których przerwało aż 650!

Aptekarskie mikstury, ciężka praca i łut szczęścia

No dobrze, dobrze. Jego instrumenty do dziś wzbudzają ogrom emocji zarówno podczas grania, słuchania jak i …płacenia za nie. Charakteryzują się niezwykłą nośnością, wspaniałymi walorami dźwiękowymi i wizualnymi. Do tego osiągają zawrotne ceny.

Jak dotąd najwyższą ceną aukcyjną za instrument muzyczny było 16 mln dolarów na internetowej aukcji z czerwca 2011 roku za stradivariusa „Lady Blunt” z 1721 roku. Ciekawostką jest fakt, że jego najwyżej wyceniony instrument to…altówka, za bagatela, 45 milionów dolarów.

Dlaczego brzmią tak dobrze?

To pytanie zgłębiają badacze od wielu dekad! Najnowsze doniesienia mówią, co następuje: podczas badań nad instrumentami naszego Antoniego odkryto tajemny składnik, którym jest boraks.

Był on owszem, znany jeszcze długo przed dziełami Stradivariego, jednak to właśnie On, prawdopodobnie we współpracy ze znajomym aptekarzem stworzył idealną miksturę, której używał jako impregnat do swoich instrumentów. Mikstura ta poprawiała nośność instrumentów poprzez wygładzanie słojów drewna. Jakby tego było mało, Stradivari miał mnóstwo szczęścia – ówczesny klimat nazywano „małą epoką lodowcową” –  a to sprawiało, że drzewa rosły wolniej , ale ich drewno było mniej gęste.

Ciekawostki

Mimo,że Stradivari zbudował najwięcej skrzypiec, budował także altówki i wiolonczele.

Drewno klonowe było używane do tworzenia tylnej płyty i  gryfu, a ze świerkowego powstawała płyta górna i wewnętrzne części instrumentu

Naukowiec Francis Schwarze szukał współczesnego sposobu na zmiejszenie gęstości drewna do budowy skrzypiec i  zainfekował drewno pleśnią. Po kilku tygodniach drewno zmniejszyło gęstość, a stworzone z  niego skrzypce brzmiały lepiej niż te ze zdrowego materiału.

Pośrednicy sprzedaży tak niebotycznie drogich instrumentów szybko stają się milionerami, gdyż ich prowizje sięgają 30 %

Średnio raz w roku kradziony zostaje jeden instrument Stradivariego

Wiolonczelista Yo-Yo Ma zostawił kiedyś swojego Strada w bagażniku taksówki. Odzyskał instrument następnego dnia.

Inny współczesny skrzypek, David Garett w 2008 roku upadł na swojego Stradivariusa.Niestety skrzypce są nadal w naprawie i istnieje duże prawdopodobieństwo, że nigdy nie będą tak brzmiały jak kiedyś.

Źródła:

https://www.wprost.pl/tygodnik/154124/Tajemnica-Stradivariusa.html?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Antonio_Stradivari

https://pl.qwe.wiki/wiki/Antonio_Stradivari

https://pl.wikipedia.org/wiki/Antonio_StradivariZainteresowany nauką?